.

.
Ekşi Beşiktaş. Blogger tarafından desteklenmektedir.

.

.
8 Şubat 2011 Salı

STTK / Beşiktaş CT - Efes Pilsen Eşleşmesi


Bu sezon Kayseri Kadir Has Spor Salonunda oynanacak Spor Toto Türkiye Kupasında yine alışılagelmiş bir eşleşme bizleri bekliyor olacak. Bir tarafta; Euroleague'de son dönemin en formda takımı Efes Pilsen, diğer tarafta ise yapılan koç değişikliği ve takviyeler sonrası tabir-i caizse yeniden yapılanan Beşiktaş CT. Eşleşmenin analizine geçmeden önce takımlardaki son gelişmeleri verelim; Beşiktaş CT'da yeni transfer Marcelus Kemp Kayseri'de takımla ilk idmanına çıktı. Bununla beraber bir başka yeni transfer Serkan Erdoğan'da Türkiye Kupasında ilk kez Beşiktaş CT formasını giyecek. Sakatlığı bulunan Fedor Likholitov ise takıma geri dönüyor. Hüseyin Beşok'u da sayarsak takım yeni görüntüsü ile ilk kez Efes Pilsen karşısında görücüye çıkacak. Efes Pilsen cephesinde ise Ender Arslan'ın 24 Ocak'ta yaşamış olduğu bir sakatlığı vardı ve 10 gün dinlendirileceği ifade edilmişti. Hazır olup olmadığı hakkında net bir bilgiye ulaşamadım.


Teknik Analiz

- Efes Pilsen Hücumları

1) Ikili Oyunlar (Kerem Gönlüm - L.Roberts endeksli)

Efes Pilsen bu sezon pick and roll düzeni çok iyi benimsemiş durumda. Özellikle Kerem Gönlüm üzerinden hücumda çok etkili oluyorlar. Ikili oyun sırasında, Lawrance Roberts'in de atletiklik özelliğini kullanarak, Kerem Gönlüm, Lawrance Roberts ikilisinden biri kendini yüksek posta atıyor. Diğeri ise içeriye penetre ediyor. Bu sayede hem rakip savunmanın düzenini bozabiliyorsun hemde miss match avantajını sağlamış oluyorsun. Aşağıda paylaştığım video ile bu hücum düzeninin savunma örneğini görebilirsiniz;Bu savunmada görüldüğü gibi Marcin Gortat, kısa süre içerisinde yardıma giden Lewis'in adamının pas kanallarına giriyor ve top yüksek posta geldiğinde ise hemen pozisyonunu alıyor. Son Euroleague maçlarını izleyenler daha net hatırlayacaktır ki Kerem Gönlüm bu sistem içerisinde bayağı verimli oynadı.

2) Hareketli Esnek Hücum (Bootsy Thornton Endeksli)

Son yıllarda bu hücumu başarı ile oynayan az takım görmüştüm. Ancak Perasovic, hücumda çarkları öyle bir işletiyor ki hayran kalmamak elde değil. Bu hücumu daha önce sadece Euroleague'de oynadıkları maçlarda gördüm. Ama son Real Madrid maçında bu set görülmeye değerdi. Biraz da hücum setinden bahsetmek gerekirse; hücum süresince herkesin eline top değiyor. En önemlisi ise herkes hareketli top alıyor. Bu sayede kendi pas kanallarını kendi yaratıyorlar ve sonunda yüksek posta inen Thornton veya Nachbar bu seti bitiriyor. Anlattığım hücumu aşağıdaki videodan daha iyi süzebilirsiniz.
3) Içeriye Penetre Ederek (Kısa Oyuncular)

Efes Pilsen'in belki de en iyi yaptığı hücum düzeni, kısaların içeriye penetre ederek sağladıkları hücum çeşitlilikleri diyebiliriz. Bu düzenin savunmasını da video üzerinden anlatalım;
Bu hücum düzenini de bozmanın tek olaslığı, ayakları hızlı hareketli bir uzuna sahip olmaktan geçiyor. Yardım savunması ile rakibin hareket alanını kapattığın sürece başarılı olabilirsin. Bu da hiçte kolay değil. Videoda da görüldüğü gibi 3 ayrı penetre imkanıda, hareket alanı kapatıldığı için gerçekleştirilemedi.


- Beşiktaş CT Hücumları

Ergin Ataman'ın takımın başına geçmesi, transferlerin yeni tamamlanması ve yeni takımında ilk kez bu maçta seyirci karşısına çıkacak olması, hücum anlamında sağlıklı bir teknik analiz yapmayı imkansız hale getiriyor. Ancak Serkan Erdoğan ve Marcelus Kemp'in takıma katılması çok farklı hücum çeşitliliği sağlayacaktır. Ergin Ataman'ın gelmesi ile hem savunmada hemde hücumda inanılmaz bir performans sergileyen Cevher Özer'in yeni takviyelerle artan performansının daha da arttacağını düşünüyorum. Ergin Ataman'ın gelmesi ile bambaşka bir havaya bürünen diğer bir oyuncu ise AJ Ogilvy;

1) AJ Ogilvy'nin Boyalı Alanda Beslenmesi

Ergin Ataman takımın başına geçtikten sonra ilk göze çarpan gelişme; Ogilvy'nin hücumda çok iyi beslenmesi gibi duruyor. Kısalar Ogilvy'yi doğru yerde topla buluşturduğu sürece hücumda oyuncudan maksimum katkıyı alabiliyorlar. Yeter ki Efes Pilsen pas kanallarını kapatmasın;
Zayıf Halkalar

Efes Pilsen belkide son iki yılın en formda dönemini geçiriyor. Ancak unutulan bir nokta var; o da yabancı rotasyonunun etkinliği. Efes Pilsen'in başarısındaki en büyük etken yabancı rotasyonunun verimliliğidir. Efes Pilsen'in şu anda kadrosunda 8 yabancı (Wisinewski - Rakocevic - Roberts - Nachbar - Thornton - Vujcic - Radulijca - Murray) yer almakta ve bununla beraber Wisinewski'de rotasyon dahilinde Ender Arslan'ın önünde yer alıyor. Kupa maçında Murray - Radulijca ile beraber Wisinewski'nin dışarda kalmasını bekliyorum. Eğer Ender Arslan hazır durumda değilse piyango farklı bir yabancıya da çıkabilir.


Hiç kuşkusuz Efes Pilsen'in en zayıf halkası, Igor Rakocevic'in savunmadaki varlığı olsa gerek. Özellikle Eurolague maçlarında bunu daha net gördük. Rakipler birçok kez Igor Rakocevic'in savunduğu oyuncu üzerinden oynadılar ve bunun sonucunda çoğu kezde başarılı oldular. Nba'de Atlanta maçlarında sıkca gördüğümüz Mike Biby endeksli miss-match hücumlarını bizde Rakocevic üzerinden deneyebiliriz. Efes Pilsen'in bunun dışında pek bir zayıf noktası da gözükmüyor. Çünkü hem Thornton hem de Roberts savunmada neredeyse bütün delikleri kapatıyorlar.

Beşiktaş CT'da ise bu sezon sıkca dillendirdiğimiz ribaund sıkıntısını giderebilmiş değil. Fedor Likholitov'un dönmesi ile bir nebze olsun katkı verecek olsada, Roberts ve Kerem Gönlüm'ün varlığı birde Thornton'ında ribaundlardaki aktifliği büyük sıkıntı yaratacak gibi. Zaten pota altında büyük bir üstünlüğü olan Efes Pilsen, bir de ribaundlarda önemli üstünlük sağlarsa maçta önemli bir fark yaratabilir.

Bununla beraber bir diğer önemli sıkıntı ise Mire Chatman'ın 1 numarada tek opsiyon olacak olması. Özellikle Sinan Güler ile tam saha baskı karşısında çok zorlanacağını düşündüğüm Chatman'ın alternatifsiz olması maç genelinde sıkıntı yaratacaktır.

Eşleşmenin En Kritik Oyuncuları

Açıkcası şöyle bir gerçek var ki, Efes Pilsen kadrosunda şu oyuncu oyuna damgasını vuramaz diyebileceğimiz neredeyse hiçbir oyuncu yok. Bence son üç sezondur Avrupa'nın en iyi üç numarası olan Bootsy Thornton ve Bostjan Nachbar'ın olumlu veya olumsuz oyuna katkıları, paralel olarak takımına yansıyacaktır. Özellikle Nachbar'ın Beşiktaş CT'ya karşı performansları hala gözümün önünde. Geçen sezon oynanan ilk maçta 20 dakikada 20 sayı 10 ribaund, ikinci maçta ise 30 dakikada yine 20 sayı 4 ribaundlık performans sergileyek kariyer rekorlarını kırdı. Bu sezonki lig maçında da pek birşey değişmedi. 30 dakika süre aldığı maçta 21 sayı 8 ribaund ile yine sayı ve ribaund kategorilerinde kariyer rekorlarını kırdı. Ust üste bu kadar iyi performanslar tesadüf olmasa gerek. Beşiktaş CT kesinlikle Nachbar'ın ritm bulmasına izin vermemeli.


Beşiktaş CT için ise şu zamanda sadece bir isimden bahsedebiliriz o da Ergin Ataman. Belkide yeni kadrosu ile maçı en az 3 kere kafasında oynamıştır. Kime hangi rolü vereceğini, rakibi nasıl durduracağını yani yeni rotasyonu ile bu maçta nasıl oynayacağını sadece o biliyor.

Tahmin

Efes Pilsen ile Türkiye Kupasında son dört yılda bu üçüncü eşleşmemiz oluyor. Bu sefer kazananın final yolu diğer eşleşmelere göre daha kolay olacak. Beşiktaş CT şu anda tam bir kapalı kutu diyebiliriz. Yeni oyuncuları ilk defa görücüye çıkıyor. Efes Pilsen ise yabancı rotasyonuna endeksli bir takım. Sonuçta Efes Pilsen'i de kimse eski koçu Ergin Ataman'dan daha iyi analiz edemez. Ergin Ataman'a güveniyorum ve bu eşleşmeden umutluyum. Pota altında ezilmezsek ve Efes Pilsen de abartı yüzde ile dışardan oynamazsa,maçın sonuna kadar oyunda kalabiliriz. Beşiktaş CT'nın kazanması belki sürpriz olarak nitelendirilebilir ama bu sürprizi gerçekleştireceğimize inanıyorum. ( Beşiktaş CT: %51 Efes Pilsen:%49)


21 Yorum:

TOKCAN dedi ki...

yarın Kadir Has spor salonundayım İnşallah gülen taraf biz olacağız. Ergin hocaya güveniyorum...

Pamukk dedi ki...

ben maçı dün sanıyodum noldu diye araştırıyodum :/
izleme şansımız yok zatn kodumun dsmartı

efes yener

Gürcan Ulusoy dedi ki...

dsmart mı veriyor maçları?

komik. gerçekten komik.

türkiye nüfusunun 1000'de 1'i bile izleyemeyecek maçı yani.

sonra marka değeri, sporun yaygınlaştırılması vs...

ulan izletmediğin maçı nasıl yazacaksın, nasıl konuşacaksın, nasıl satacaksın.

dsmart ihaleye girmiş kazanmıştır. hay onların da aklına.

kim türkiye kupası basketbol maçlarını izlemek için dsmart alır yahu.

basketbol branşı, bizim izlemek için çaba sarfetmeyeceğimiz, gözümüze gözümüze sokulup benimsetilmesi gereken bir branşken hem de...

Gürcan Ulusoy dedi ki...

bari bjk tv verseydi?

Pamukk dedi ki...

dsmartın sports tv die bi kanalı varmış şifreli vercekmiş ki uydudan da izlenemesinmiş.

bjk tv futbol harici maçları ne zaman vericek merake diyorum zaten tbl hariç tabi

bu kadar detaylı ve iyi bi biçimde analiz hiç bi yerde yok galiba. eline sağlık asist time...

fitneci dedi ki...

efesin kupa aldığı maç da cine5teydi, maçı radyodan falan takip etmiştik diye hatırlıyorum. (eğer böyle bir şey olmamışsa çok yaşlanmışım hafıza gitmiş demektir :))

asist time dedi ki...

Arkadaşlar maçlar video.tbf.org.tr den canlı yayınlanacakmış.

Koraç kupası maçlarını bende Cine5'te hatırlıyorum. :S

@exavier mcdaniel

tesekkur ederim. Aslında teknik yazmayı çok severim ama okuyucular açısından sıkıcı bulunduğu için ve dikkat çekmediği için genelde fazla teknik analizlere girmemeye çalışıyorum.

Gürcan Ulusoy dedi ki...

yaz abi sen. seven okur, sevmeyen scroll down yapar sorun değil :)

tearkan dedi ki...

çok güzel bir üçüncü çeyrek oynadık. tabi rakocevic'in katkılarını da unutmamak lazım. son çeyreğin yarısı bitti. 51-44 öndeyiz. kemp'ten 8 sayı.

tearkan dedi ki...

yine maç sonu hastalığımız tutacaktı az kalsın. neyse sonu güzel oldu. 57-55. yarı finaldeyiz.

aycan dedi ki...

assist time sen yaz abi okuyan okur. ayrıca linkde çok makbule geçti. Emeğine sağlık :)

asist time dedi ki...

Arkadaşlar Son periyodu tekrar hatırlamak için bu hücum setlerini izlemek yeterli =) Thornton a çalınan teknik faullu pozisyondaki hücum seti, Ogilvy nin beslenişi o son video da ki gibi son saniye çizilen set. Ve tabiki dışarıya koşu yapan Roberts in 6 sayısı.

damacana dedi ki...

yarı finaldeki rakibimiz kim oldu? ya da olacak?

asist time dedi ki...

Trabzon - Aliağa maçının galibi ile oynayacağız.

asist time dedi ki...

Bir de abi, Sports Tv nin yaptığına ne demeli. Koçun çizdiği son hücumu direk ekrana yansıttılar.Bi Zoom yapmadıkları kaldı. Belki 2. mola hakları kalmamış ama ya olsaydı ve Efes den biri görüp 2. molayı alsaydı ne oalcaktı peki ??

BJK4EVER dedi ki...

Sports TV uydudan sifresiz verdi, benim Dreambox D-Smart'i son zamanlarda kiramiyor ama bu maci izleyebildim.
Maci getiren hamle bence Ergin hocanin ilk ceyrekteki hucum organizasyonu sikintisindan sonra cift garda donmesiydi (Chatman-Kemp).
Bu arada Burak Biyiktay donemindeki savunma ile son donemdeki ve ozellikle bu mactaki savunmaya bakiyorum da, harbiden is kocta bitiyormus.
Cuneyt ve Huseyin'de sakatlik mi vardi yoksa Ergin hoca mi kullanmak istemedi?

Ekrem M.Sc dedi ki...

Efes Pilsen gibi bir takimi 55 sayida tutmak kolay is degil. Fenerbahce'yi de (veya kim cikarsa) yenip kupayi alirsak bu sezonu kurtarmis oluruz. Seneye de hedefler buyur.

Pamukk dedi ki...

bu kez son saniyede kaybetmemişiz, her ne kadar şapşallaşsak da. kısır maç olmuş demek davunmayı öğreniyoruz. izlemedik skordna tahminler. 21,30da bjktv de izleyebilirsiniz dediler. 21,45te fln açtm son 30saniyeyi gördüm saolsunlar

ulash dedi ki...

asist time %57 %55 deseydi bi de tam olucaktı=)

tearkan dedi ki...

maç değerlendirmesi nereye uçtu yahu? hayal mi gördüm ben?

Yorum Gönder

Ara