.

.
Ekşi Beşiktaş. Blogger tarafından desteklenmektedir.

.

.
13 Haziran 2018 Çarşamba

2018 Dünya Kupası


Bu blog adından da kolayca anlaşılacağı gibi Beşiktaş üzerine konuşmak üzere varlığı sürdürüyor. Ancak bu sadece ve sadece Beşiktaş konuşacağız anlamına da gelmiyor. Futbol bir taç ise o tacın en değerli mücevheri dünya kupasıdır dersek herhalde yanlış olmaz. Kulüplerin ve Şampiyonlar Ligi gibi turnuvaların değeri inanılmaz ölçüde büyüdüğü için belki eski değerinde görülmeyebilir ama yine de en üstteki yerini koruyor. 

Bu postu açmakta iki amacım var. Birincisi transfer dedikoduların başka ülke futboluna dair pek de hareketli olmayan günlerde tahminler yaparak biraz da eğlenmek. İkincisi ise futbola dair farklı bir şeyler konuşabilmemize zemin oluşturmak. Yani dünya kupasında gördüğümüz yeni oyuncular, farklı formasyonlar gibi konuları bu postta konuşalım. Hatta Beşiktaş’a oyuncu bakalım. Diğer tarafta gelenler-gidenlere ilişkin post açık, transfer, yönetici vs. yorumlar orada devam ederse daha mantıklı olur. Ayrıca Beşiktaş’a ilişkin önemli bir gelişme olursa da onun postunu açarız. 

Tahminleri de aşağıdaki şablonda yorum olarak yaparsak sonrasında geri dönüp bakma ve değerlendirme şansımız olur.  Son süre olarak ilk maçlar tamamlanana kadar yorum olarak tahminlerinizi alalım. En doğru tahminleri yapacak olanlara özel bir hediyemiz yok ama en azından dünya kupası bitince adlarına post açabiliriz :) Socrates Dergi’nin özel dünya kupası sayısı takımları/oyuncuları değerlendirmek adına bize rehber olabilir. Üstelik onları da teste tutmuş oluruz.

Şampiyon ve ilk dört: 
Gol Kralı: 
Gruplardan Çıkacak Takımlar (isteyen burada grup sıralamasını da yapabilir)
A Grubu: 
B Grubu:     
C Grubu:     
D Grubu:    
E Grubu:      
F Grubu:     
G Grubu:    
H Grubu:    

Bu temel soruların yanı sıra aşağıdaki sorular da bonus;


Hayal Kırıklığı Yaratacak Takımlar: 
Hayal Kırıklığı Yaratacak Futbolcular: 
Sürpriz/Çıkış Yapacak Takımlar:

24 Yorum:

cochise dedi ki...

İlk yorum ve tahminler de benden olsun; Geçmiş turnuvalara göre sürprize daha kapalı bir turnuva gibi görünüyor ama umarım yanılırım:

Şampiyon ve ilk dört: Brezilya (C) ve Arjantin, Almanya, Uruguay

Gol Kralı: 1-Suarez, 2-Neymar, 3- Messi

Gruplar

A. 1- Uruguay 2- Rusya 3- Mısır 4-Suudi Arabistan
B. 1- İspanya 2-Fas 3- Portekiz 4- İran
C. 1-Fransa 2-Danimarka 3-Peru 4-Avustralya
D. 1-Hırvatistan 2-Arjantin 3-İzlanda 4- Nijerya (en zorlandığım grup)
E. 1-Brezilya 2-İsviçre 3-Kosta Rika 4-Sırbistan
F. 1-Almanya 2- Meksika 3-Güney Kore 4- İsveç
G. 1- Belçika 2-İngiltere 3-Tunus 4-Panama
H. 1-Polonya 2-Senegal 3-Kolombiya 4-Japonya (yine seçmesi çok zor grup)

Hayal Kırıklığı Yaratacak Takımlar: Portekiz, Sırbistan, İsveç

Hayal Kırıklığı Yaratacak Futbolcular: Ronaldo, Pogba, Forsberg

Sürpriz/Çıkış Yapacak Takımlar: Fas, Polonya, Hırvatistan

Sürpriz/Çıkış Yapacak Futbolcular: Alireza Jahanbakhsh, Hakeem Ziyech, Santiago Arias

Şampiyon ve ilk dört: Almanya (C), Portekiz, Fransa, Brezilya

Gol Kralı: 1- Neymar, 2- Griezmann, 3- Cristiano Ronaldo

Gruplar

A. 1- Uruguay 2- Rusya 3- Mısır 4- Suudi Arabistan
B. 1- Portekiz 2- İran 3- İspanya 4- Fas
C. 1- Fransa 2- Danimarka 3- Peru 4- Avustralya
D. 1- Arjantin 2- Hırvatistan 3- Nijerya 4- İzlanda
E. 1- Brezilya 2- Sırbistan 3- İsviçre 4- Kosta Rika
F. 1- Almanya 2- Meksika 3- İsveç 4- Güney Kore
G. 1- Belçika 2- İngiltere 3- Tunus 4- Panama
H. 1- Senegal 2- Kolombiya 3- Polonya 4- Japonya

Hayal Kırıklığı Yaratacak Takımlar: Belçika, İngiltere, Arjantin (üçünden en az ikisi ikinci turda elenecek), İspanya (son teknik direktör olayından sonra toparlanıp gruptan çıkabilirler bilemedim kaos olmasa tam dibe giderlerdi)

Hayal Kırıklığı Yaratacak Futbolcular: Messi, Pogba, Diego Costa

Sürpriz/Çıkış Yapacak Takımlar: Senegal, Danimarka, İran

Sürpriz/Çıkış Yapacak Futbolcular: Sardar Azmoun, Pione Sisto, Ismaila Sarr

yilmaz dedi ki...

yazmaya üşendim :)

https://www.sporx.com/yilmaz-dk2018-fgy-65764

Gol kralı adaylarım sırasıyla Neymar, Firmino, Suarez, Griezmann, Messi

Hayal kırıklığı adayı takımım Almanya güç bela gruptan çıkacağını ve son 16'da eleneceğini düşünüyorum.
Hayal kırıklığı adayı futbolcum Salah (üzgünüm) Turnuvayı gol atmadan bitirebileceğini düşünüyorum. Umarım yanılırım.


Takım olarak sürpriz beklentim yok Belki Senegal ve Nijerya gruplardan çıkıp kura şansı ile Çeyrek final yapabilirler.

Sürpriz oyuncu turnuvanın kaderine etki edecek tahmin edilen oyuncular haricinde bir oyuncu beklemiyorum 2014'teki James gibi. Takımları gruplardan çıkmasa bile Peru Panama Kostarika Tunus İran vb takımlardan birinden bir oyuncunun 3 ya da daha fazla gol atması sürpriz sayılabilir. Bunun için de adayım Jahanbakhsh ( copy paste from @cochise :P )

Burada Türkiye ve oyuncularını yazamamıza sebep olan TFF, Fatih, Mircea, Arda ve bilimum oyunculara sevgilerimi iletmeyi borç bilirim. Dünya kupası futbolu sevmeme sebep olan turnuva ve her dört senede bir boynumuzu büke büke bir takım seçmek zorunda kalıyoruz.

planck dedi ki...

nerdler icin şöyle bir makale var: https://arxiv.org/pdf/1806.03208.pdf
FIFA siralamasi, yaş ortalaması, CL oyuncu sayısı, GSMH vs vs goz onune alinmis. algoritma 20002-2014 maclari ile egitilmis. almanlar yazmis almanlar kazanmis :)

GeceGezgini dedi ki...

Kicktipp’ten eksibesiktas grubu kurup tahmin yarismasi yapabilirdik aslinda..

drblackeagle dedi ki...

Bugün ki maçı izleyenler Trezegeut'nin Lensten hiçbir farkı olmayan bir kontra oyuncusu olduğunu görmüştür. Hatta Lens daha iyi bile olabilir. Asla bir büyük takım oyuncusu değil

turgay dedi ki...

Turnuva da İtalya yoksa hep Arjantin’i destekledim şimdiye kadar. Bu sefer de onları destekliyorum.

hasta ti dedi ki...

o olmaz bu olmaz, onun bölgesine fizikli adam lazım, 4'lu defans, 5'li göbek, hamurişi gobek yapar...
fikirler yok oldu, futbol yorumları felan...
bosaldi burs

Zaitsev dedi ki...

Messi yüzünden Arjantin kendine yazık ediyor bence. Messi'yi oynatmak için takım oynayamıyor. Agüero'yu kahraman yapmamak için önüne atmadı topları 2ci yarı.

Basar dedi ki...

Meksika 15-16 Beşiktaşı gibi, Almanya 17-18 Beşiktaş’ı gibi!

Zaitsev dedi ki...

@ Basar

Maçı izlerken Babama aynı Beşiktaş gibi oynuyor Almanlar dedim. Sen burada yazıya dökmüşsün. En azından Löw kendi Atibasından çabuk vazgeçti :)

Basar dedi ki...

‪Almanlar kaybedince biz de mi kaybetmiş sayılıyoruz?‬

@zaitzev bizim defans-orta saha bu kadar kötü durumlara düştü mü emin değilim.

Almanlarda bir quaresma olsaydı bu duruma düşmezlerdi :)

Zaitsev dedi ki...

@ Basar

Tam bir Beşiktaş-İBB maçı oldu Almanya-Meksika maçı. Meksika kapattı bastı, Almanya boş boş top dolaştırdı. Bir delik buluncaya kadar maç bitti. En son ortadan delemediler Gomez'i alıp şişirmeye başladılar. Kroos + Khedira + koşmayan formsuz Mesut ile zaten bunun böyle olacağı belliydi.

Bizim orta sahanın da tül perde olduğu maçlar var. Zaten orta saha düştüğü zaman defansında yapacak fazla birşeyi kalmıyor elde. Son zamanlardaki İBB maçlarımız ve geçen sene deplasmandaki Lyon maçında epey kötüydük.

Almanya’da werner tam bir loser. Diğer maç gomez oynar kesin. Mesut tamamen kafası baska yerde. Son maçta ıslıklanmasının etkisi var gibi. Sıfır istekle oynadı. Geçen yılki Oğuzhan’ı gördüm :)

turgay dedi ki...

almanya maçından sonra herkes meksika şöyle kompakt şöyle iyi böyle iyi diyor da almanya'nın yukarıda arkadaşlarında dediği gibi aynı beşiktaş gibi oynamasını atlıyorlar. sağdan sola topu atana kadar dünya zaman geçiyor almanyada. bunun yanında löw abimiz de şenol hocaya bağlayınca açamadılar meksika'yı. kaybetmelerinden büyük zevk duydum ancak tempolarını yükselttiklerinde çok zor yenilirler almanlar. yine de sane gibi bir oyuncuyu arıyorlar.

yilmaz dedi ki...

Turnuvanın şu ana kadar yaptığım tahminlerde Almanya'nın zorlanacağı dışında tutturabildiğim birşey olmadı :) Niyeyse bu sene patates olacaklar gibi bir his var içimde. İlk maça rağmen temkinli olmaya çalışıyorum, sonuçta Almanya'dır ama iki hazırlık maçında zaten beğenmemiştim, bir de üstüne bu maç olunca... sanki iyi değiller gibi.

İkinci olurlarsa son 16'da "muhtemelen" Brezilya ile eşleşecekler. O zaman hiç şans vermiyorum kendilerine. Yine de eler geçerlerse "abimsin" demeyi biliriz tabi :)

beagle dedi ki...

Dünya kupasına telefon dışında biraz portekiz ispanya ile baslayabildim.

İlk tam 90ım Belçika Panama olacak :) süper mac olurmuş...

can dedi ki...

İzlemeye bile üşendiğim bir dünya kupası. Tabii bunda Amerika'daki yayın saatlerinin de etkisi var. O yüzden sadece özetleri izliyorum. Sadece özetlere bakarak iki yorum yapacağım.

1- Gördüğüm kadarıyla maçlar berbat sıkıcı. Pek çok kişi bunu takımların kalitesizliğine veya aşırı savunma ağırlıklı veya tedbirli oynamasına bağlayacaktır. Bense bunda bir geçiş sürecinin sancılarını görüyorum. Oyun domine etmeye dayalı en son ekol Barca'nın 4-3-3lu tıkı takasıydı. O çözüldükten sonra yeni bir hegemonik oyun ortaya konamadı. O yüzden alan iyi daraltan, yardımlaşan, kısa mesafede oynayan takımlar varolan oyunları, rakiplerinin yeteneklerinden nispeten bağımsız olarak, durdurabiliyorlar. Ama bu durum yeni bir güzel oyunun da doğum sancısı olabilir. Çünkü bunu aşmak için de birileri belki yeni bir taktiksel varyasyona dayanan bir hegemonik oyun geliştirecek.

2-Maçlar sıkıcı ama en az ikisi frikikten olmak üzere (Ronaldo, Sırbistan) pek çok olağanüstü gol var. Hepsinin ortak noktası topun aşırı falso alması. Bu vuranların curling yeteneğine de bağlı elbette ama gene de merak ettim hangi topla oynanıyor diye. Adidas telstar 18 diye bu turnuva için geliştirilmiş bir topmuş. Görünen o ki topa falsolu vurabilen oyuncular önümüzdeki günlerde bu topla büyük avantaj elde edecekler (bazı playstation futbol oyunlarındaki gibi) ve biz de bir sürü böyle fantastik gol izleyeceğiz.

Basar dedi ki...

Belçika ve Meksika'yı beğendim ama nereye kadar giderler muamma. Almanya'nın ciddiyete bürünmesi ile çıkışa geçme ihtimali var.

dünya kupasından genel izlenimim ,pectoralisler ,deltoidler, bicepsler büyümüş fakat oyun aklı da aynı oranda küçülmüş . araya oynayacak , adam eksiltecek ,çalım atacak adam kalmamış nerdeyse . böyle olunca da koca koca takımlar sıradan takımların defansları karşısında aciz durumlara düşüyorlar .

almanya karşısında meksika'yı beğendim fakat son vuruşlardaki bu beceriksizlikle işleri zor . belçika ise skor olarak iyi görünmesine rağmen , tamamen bireysel vuruş becerisi ya da şans diybileceğimiz ilk gole kadar bir nevi almanya -meksika maçındaki almanya rolündeydi . rakip panama yerine meksika olsaydı onların işleri de zor olurdu. ben portekiz'den 3 gol yemelerine rağmen avrupa takımlarından yine de ispanya'yı beğendim . hiç olmazsa diego costa 'ları var . ölüsü benim izlediğim timo werner'den iyidir.

ha birde messi'ye gelirsek . arjantin falan kötü tamam da , abi senin eğer oyunun, yapacakların buysa , valla roben senden daha iyisini yapıyordu , hem de daha heyecan vericiydi. ne maradonası abi , kıyası mümkün değil . kupayı arjantin alsa da mümkün değil.

Kuzeyfo dedi ki...

Dunya kupasinda Portekiz'i izleyince bonservis icin Marcelo'yu satip fazlasiyla maas olarak Pepe'ye vermenin ne kadar akil disi bir is oldugunu gormek mumkun.

Portekiz Fas macinda 42 tane faul yapildi toplamda. Ben bu kadar yetenek yoksunu futbol oynanan baska bir sampiyona hatirlamiyorum. Belcika ve Ispanya haricinde begendigim takim yok.

beagle dedi ki...

Geç de olsa yorum gireyim.
- Favorim önceden belirttigim gibi Fransa
- plaseler Belçika ve Ispanya
- ilk 4 için fikstür calismadim ama bunlar dışında Brezilya 4e girer.
- Hayal kırıklığı aday takimlarim Almanya Arjantin Ingiltere (Turnuva oncesiydi bunlar)
- Gol kralı adaylarim Ronaldo ve Lukaku ( Ronaldo beklediğimden iyi gidiyor. Izlemeli tahmin bu)
- Messi Salah ve Lewandowski turnuva öncesi hayal kiriklik adaylarımdı. Kane'i de pek beğenmedim.
- Hirvatistan ve Izlanda surpriz çıkış adaylarimdi. Izleyince Senegal de eklendi.


Zaitsev dedi ki...

Daniel Arzani neymiş arkadaş. kimseye çuval para vermeye gerek yok böyle oynuyorsa bu çocuk. gitsinler alsınlar.

mit dedi ki...

Pepe ve Vida'yı izledikçe karalar bağlayan bir tek ben miyim?

Yorum Gönder

Ara