.

.
Ekşi Beşiktaş. Blogger tarafından desteklenmektedir.

.

.
11 Ocak 2011 Salı

Hüseyin Beşok Transferi Üzerine


Savumanın direncini yukarı cekebilecek ve ribaundları toplayabilecek bir uzun beklerken gün içerisinde Hüseyin Beşok'un transfer haberi geldi. Bu tercihin yapılması beni biraz şaşırttı. Ergin Hoca'nın planlamasını bilmiyorum ama bu transfer, pota altına bir transfer daha yapılacağının habercisi gibi gözüküyor. Efes Pilsen maç yazısında da belirttiğim gibi;

Öncelikle Nachbar gibi Shumpert gibi hareketli uzunları savunabilecek ve en önemlisi ribaund toplayabilecek bir uçan kaçan Amerikalı uzuna ihtiyacımız var. Bir diğer çok önemli eksik ise sırtı dönük oynmayabilecek ve savunada belli bir sertlik çizgisi olan bir 5 numara. Ogilvy'nin savundukları son 3 maçtır neredeyse kariyer rekorları kırıyorlar. Belki bu pozisyon döndüğünde Fedor ile doldurulabilir veya Dudley-Michael Wright vb. yerli uzun ile 4-5 de yerli rotasyona ekleme yapıp rotasyon genişletilebilir. Bir de ek olarak kesinlikle hareketli bir 3 numara eksiğimiz olduğunu dusunuyorum. Gerçekleşecek takviyelerin takıma katkıları ile bu sezonu kurtarabiliriz. Önümüzdeki sezon ne olacağı hiç belli olmaz; bakarsınız Euroleague elemesinde 2 takım oynar.

Beklenen yerli takviye de yapıldıktan sonra; Fedor-Hüseyin; Cevher - Ogilvy rotasyonu oluşmuş durumda. Ergin Ataman'ın Ogilvy için yaptığı açıklamaları da düşünürsek olası uzun yabancı transferi hamlesi için iki ihtimal kalıyor. Bunların ilki Fedor Likholitov'un yerine Avrupalı sağlam bir beş numara. Boşta olan oyunculara baktığımızda bu ihtimal şu an için biraz zor gözüküyor. Diğer bir ihtimal ise 6. yabancı olarak boyalı alanda hareketli, sert ve takımı ribaund sıkıntısından kurtarabilecek bir uzun. Bu ihtimal biraz daha olası çünkü son günlerde NBA'den de önemli bir oyuncu boşa çıkmış durumda.

Oyuncu piyasasına bakacak olursak; bahsettiğim NBA patentli oyuncu tam bize göre, boyalı alan savunmasında hemen hemen bütün delikleri kapatabilecek seviyede birisi. Oyuncunun ismi Pops Mensah Bonsu. Tabi böyle bir oyuncuyu transfer edebilmek çok zor. Ancak Ergin Hoca çok büyük bir taşın altına elini soktu. Bunu göze alırken önemli sözler de almış olabileceğini düşünüyorum. Takıma geldiği ilk dönemde başta Kaya Peker olmak üzere onun sayesinde takıma katılan yabancı oyuncuları da düşündükce, içimden neden olmasın demek geliyor.


Bu arada yine gün içinde Murat Özyer'in Twitter'dan attığı "Gonzaga Heytvelt her an TBL'den çıkabilir" mesajından sonra bir anda aklıma eski Efes Pilsen'li ve son olarak Roma'da oynayan Andre Hutson geldi. Hakikaten bir tane Andre Hutson vardı noldu ona? Geçen sezonu Roma'da tamamlayan Andre Hutson için bu sezon pek bir bilgi bulamadım.:S Andre Hutson da Ogilvy yerine çok iyi bir tercih olabilir.

Boşta olan uzunlar arasında Marcus Fizer ismini de sayabiliriz. Fizer her ne kadar yönetilmesi zor bir isim olsa da hem Ergin Ataman'ın bu tür oyunculardan maksimum verimi alabilmesi hem de önceki Avrupa kariyerlerinde çok başarılı olması bu tercihin "ya tutarsa" deyiminden çok hedefe yönelik bir tercih olabileceğini gösteriyor. Tabii son hali hakkında herhangi bir bilgim yok. Yanlış hatırlamıyorsam geçmişte çok ağır 1-2 sakatlık geçirmişti.

Bu oyuncular dışında gene Marcus Haislip gibi veya Khimki'de sezon başı uzun süreli ve çok yüksek bir kontrata imza atan Benjamin Eze gibi oyuncuları da sayabiliriz. Khimki Euroleague'den elenince doğal olarak yüksek kontratlardan kurtulmak için Benjamin Eze'yi takımdan göndermeye sıcak bakıyor.

Avrupalı oyunculara geçecek olursak, daha önce Adriyatik veya Rusya liglerinden bazı oyuncuların isimleri transfer dedikodularına karışmıştı. Avrupa'da sanırım daha çok boşta olan oyuncular değil de takımından ayrılmak üzere olan oyuncular menajerleri tarafından haberdar ediliyor. Bakalım, olası yabancı transferi de gerçekleştikten sonra takımın rotasyonu ve roller daha belirgin bir hal alacaktır ve o zaman da daha sağlıklı yorumlar yapabiliriz.

11 Yorum:

BJK4EVER dedi ki...

Haislip'in performansi ve durumu nasil bilmiyorum, ancak cok sempatiyle baktigim ve begendim bir oyuncu idi zamaninda. Bostaysa ve mumkunse neden olmasin, cok da guzel olur bence, boyle costurucu oyuncular lazim bize. Bu arada Huseyin disinda yerli transferi (3 no) rafa kalkti sanirim?

tearkan dedi ki...

Eze bize kalmaz tahminim.

5 numara için Van den Spiegel boştaydı asıl o ne oldu ki?

Gürcan Ulusoy dedi ki...

benim bildiğim bu dragicevic ataman'ın 2. isteği.

1. istek benjamin eze.

ama sanırım 1 olmadı, 2'ye döndüler...

tüm branşlarda yaşamımızı sürdürmek için gün aşırı transfere ihtiyaç duyuyoruz. ne acı.

tearkan dedi ki...

http://www.bjkbasket.com/iverson-play-off-a-kadar-olmayabilir.html

Geçmiş olsun.

shelbyl dedi ki...

Gavur tabiriyle "Back to square one."

Iverson'la da sampiyon olmamiz cok zordu, simdi o da gitti.

Iyi yandan bakalim, Iverson olmadigi icin belki takviye falan dusunurler?

Saka gibi yonetiliyor bu sube. Basketbolda sozlesme dondurma olsa simdiye Iverson'i dondurduyduk kesin.

tearkan dedi ki...

Valla şampiyon olacağımıza dair bi inancım zaten yoktu. Şu adamı doğru düzgün izleyebilmekti derdim. Efes maçında biraz daha toparlanmış, biraz daha form tutmuş bir görüntüsü vardı. Kötü oldu bu sakatlık. Bırakma ihtimalinden bahsediliyor. Benim korkum o.

shelbyl dedi ki...

Bence birakmasi Besiktas icin daha iyi olabilir. Allen Iverson Besiktas formasiyla basketbolu birakti diye gecer dunya literaturune, zaten adami pazarlama icin aldik, bundan iyi reklam olmaz :)

Ekrem M.Sc dedi ki...

Bu sene sakatlik cilemiz bitmedi anlasilan. Futboldan sonra simdi de basketbol...Izlemeye doyamadan sakatlanan yildizlarimiz... Yazik...

hüseyin beşok'un takıma kazandırılması ergin atamanın ilk geldiği dönemdeki drobnjak transferine benziyor biraz bench için yararlı olur.pota altına başka takviyelerde yapılmalı eze veya olur mu bilmiyorum ama haislip güzel olur haislip en son çinde bir takıma transfer oldu diye hatırlıyorum istenirse büyük ihtimal alınır.

tearkan dedi ki...

Chris Lofton transferi gerçekleşti mi? Var mı bilgisi olan?

tearkan dedi ki...

Chris Lofton ve Serkan Erdoğan ihtimalleri kaldı elde. Marcelus Kemp Roanne ile anlaşmış.


''Gerçi bizim önceliğimiz artık savunma da yapamayan Mustafa Abi'yle, belki de tek özelliği olan üçlükleri de artık sokamayan Bekir olur yada olmalı. Serkan Türkiye'yi özlememiş midir ki? :)

06 Ocak 2011 00:22''


Diye bir yorum yapmıştım zamanında. Aklın yolu bir de denebilir; ama itin duası bu sefer kabul olacak gibi demeyi tercih ediyorum ben. Sebep farklı olsa da sonuç Serkan olacak gibi duruyor. Serkan ihtimali daha yüksekmiş.

Aslında erginin twitter hesabından açıkladığı üç isimden geriye kalan iki ihtimali birden alsak keşke. Serkan, Bekir Mustafa Abi ve efesten istenip de alınamayan Cenk tarafına gelir. Lofton da Iverson'dan boşalan kısma.


Bu arada bilseydim Serkan'dan değil de KG'den falan açardım ağzımı. Uzun uzun derken Hüseyin geldi malum. :)

Yorum Gönder

Ara